مقالات

مزایای بازسازی ساختمان

بازسازی برای حفظ استحکام ساختمان های قدیمی ، امری ضروری و از مزایای زیر برخوردار است:
مقاومت
با توجه به این که مصالح مورد استفاده شده در بنای ساختمان پس از مدتی کیفیت اولیه خود را از دست می دهند و دچار فرسایش می شود، در مقابل عوامل مانند زلزله بسیار آسیب پذیر خواهند بود و ممکن است حوادث ناگواری نیز پیش آید. پس از مدتی که ساختمان عمر مفید خود را از دست داد، نیاز است که بازسازی شود تا بتواند در مقابل حوادث احتمالی، مقاوم باشد.
صرفه جویی
یکی از امتیازهای ویژه ای که در بازسازی اداری ساختمان وجود دارد، مربوطه به صرفه جویی در هزینه ها است. درواقع هزینه های ناشی از بازسازی، کمتر از احداث و ساخت یک ساختمان جدید خواهد بود.
زیبایی
با توجه به این که در بازسازی بنا ها، شکل ظاهری ساختمان تغییر می کند، باعث می شود که ساختمان از یکنواختی و حالت خسته کننده ای که داشته خارج شود و جذاب تر به نظر برسد. افزودن فضا به ساختمان، و تعمیر دیوارها می تواند زیبایی چشمگیری در ظاهر ساختمان و راحتی بیشتری را در فضای خانه برای شما ایجاد کند.
بالا رفتن قیمت
با توجه به این که روش های مختلفی برای بالا بردن قیمت ساختمان وجود دارد، بازسازی ساختمان های قدیمی می تواند به بالا رفتن قیمت ساختمان کمک کند. دکوراسیون و تغییراتی که در دیوارها و کف ساختمان انجام می شود، می تواند در بالا رفتن ارزش ساختمان موثر باشد.


مدیریت فضا
در بعضی از ساختمان های قدیمی که از طراحی های نامناسبی استفاده شده است باعث شده تا فضاهای پرت و غیر قابل استفاده در ساختمان وجود داشته باشد. در بازسازی اداری می توان با تغییرات جزئی، از فضاهای موجود به بهترین شکل ممکن بهره برد و حتی باعث افزایش فضای ساختمان شد.
مراحل بازسازی ساختمان
بسیاری از مالکان خانه های قدیمی که قصد بازسازی خانه خود را دارند، ممکن است برایشان این سوال پیش آید که مراحل بازسازی ساختمان های قدیمی به چه صورت است. در ادامه به طور کلی آن چه را که درباره مراحل بازسازی لازم است، شرح خواهیم داد. البته هر ساختمان ویژگی های خاص خود را دارد.
اولین مرحله ای که در بازسازی یک ساختمان باید به آن توجه کرد، دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی است که در زمینه باز سازی ساختمان فعالیت می کنند.
دومین مرحله در بازسازی یک ساختمان مرحله تخریب است که به روش مهندسی و توسط تیم بازسازی انجام می شود.
در این مرحله با توجه به نیازهای ساختمان، مرحله ساخت آغاز می شود.
انجام گچ کاری، سقف کاذب نیز در این مرحله انجام می شود.
پس از تعمیرات ساختمان، مرحله نورپردازی و طراحی نور می تواند انجام شود.
در این مرحله کف سازی انجام خواهد گرفت.
رنگ آمیزی دیوارها و سقف
نوع پوشش دیوارها با تصمیم گیری مالک ساختمان، اجرا می شود.
آخرین مرحله چیدمان خانه و دکوراسیون داخلی خانه می باشد.
قبل از این که نسبت به بازسازی ساختمان خود اقدام کنید بهتر است که به چند نکته توجه کنید تا بتوانید این فرآیند را به صورت کامل و با برنامه ریزی دقیق انجام دهید. توجه به این نکات زیر شما را در روند بازسازی ساختمان های قدیمی راهنمایی خواهد کرد:
بودجه بازسازی ساختمان
قبل از شروع عملیات بازسازی ساختمان ، بهتر است که بودجه منطقی را برای آن در نظر بگیرید و سپس با توجه به میزان بودجه ای که در اختیار دارید، بازسازی را شروع نمایید، در غیر این صورت اگر برآورد شما این است که ممکن است از پس ه
بازسازی ساختمان چند نوع است ؟
بازسازی ساختمان به جای ساخت آن در مفهوم ساده در دو حال انجام می شود ؛ برخی تصمیم می گیرند برای تزئین ظاهر خانه و جذاب شدن ویژگی های بصری دست به اصلاح خانه و آپارتمان شان زنند و  برخی دیگر برای اصلاح ساختار و نقشه ساختمان خانه را باز سازی می کنند.
هنگام بازسازی خانه باید به نکات خاصی توجه داشته باشید تا حداکثر بهره وری را از کاری که انجام می دهید داشته باشید؛ ابتدا باید هدف نهایی خود را از آغاز این پروژه مشخص کنید؛ باید بدانید که چرا تصمیم به بازسازی آپارتمان به جای ساخت آن گرفته آید و دوست دارید در نقشه ی خانه تان چه اصلاحاتی انجام شود ؟
گاهی نیاز به افراد متخصص در این زمینه دارید؛ شما می توانید در بازسازی آپارتمان به جای ساخت،  توجه به نیاز هایتان فضای خانه ای که مورد نیازتان است اما به دلیل نقشه کشی بد خانه آن را از دست داده اید ؛ با یک بازسازی آپارتمان اصولی و درست به دست آورید.
حتما هنگام بازسازی ساختمان به جای ساخت به زیر زمین خانه توجه ویژه ای داشته باشید؛ خیلی از افراد اصلا به زیر زمین اهمیتی نمی دهند هنگام بازسازی خانه از آن چشم پوشی می کنند.
اما به این نکته دقت فرمایید که زیر زمین با اینکه در نظر بیننده ی خانه ی شما در نگاه  اول نخواهد آمد، توجه ویژه شما به زیرزمین در زمان بازسازی ساختمان به جای ساخت  منجر به بالا تر رفتن و قیمت منزل شما خواهد شد.
تفاوت بازسازی و نوسازی
عملیات بازسازی به منظور حفظ ساختار اولیه بنا صورت می گیرد. معمولا مالکان ساختمان های قدیمی که تمایل دارند شکل و بنای اولیه را حفظ کنند، ترجیح می دهند از بازسازی به جای نوسازی استفاده کنند. در واقع با بازسازی ساختمان می توان عمر و دوام ساختمان را افزایش داد. بازسازی ساختمان بدون تخریب و آن شامل تمامی عملیات و تغییرات بر روی بافت قدیمی می شود. حتی جا به جایی دیوارها نیز به عنوان بازسازی مطرح است. اما نوسازی با بازسازی ساختمان تفاوت دارد و زمانی که نمای داخلی ساختمان را تعمیر نماییم، نوسازی انجام داده ایم.
نکات مهم هنگام بازسازی خانه :
از سوی دیگر در زیر زمین بسیاری از فعالیت ها را می توان انجام داد که محیط خانه برای آن ها مناسب نیست و مرتب بودن آنجا از هر نظری مفید و کارآمد است.
بازسازی و مرتب سازی زیر زمین علاوه بر افزایش قیمت بنا می تواند مکانی کاملا مناسب برای کارهایی باشد که در محیط منزل و ساختمان نمی شود انجام داد.
زمان که می گذرد بر بافت خانه های قدیمی شهر که بی نظم در کنار همدیگر چیده شده اند ؛ اثر می گذارد و علاوه بر زشت کردن ظاهر شهر و خیابان برای ساکنان آن خانه ها نیز سخت است که در چنین ؀
بازسازی ساختمان نه تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا به عنوان یکی از مهم ترین اصول برای دوام و پایداری ساختمان ها محسوب میشود. بازسازی ساختمان معمولا به منظور مرمت و نوسازی بناها انجام میشود. اگر نگاهی به تاریخ و گذشته بیندازید، خواهید دید که از زمان های بسیار دور تا به امروزه مرمت و بازسازی ساختمان و خانه ها به عنوان عملی مرسوم شناخته میشده است.
تغییر در زندگی روزمره بسیار در روحیه انسان تاثیر بزرگی خواهد داشت، این تغییر میتواند با یک بازسازی و دکوراسیون داخلی خاص در منزل و یا محل کار خود، حال و هوای ما را خوب کند